Iranian Online Network
Welcome
Login / Register

به شبکه ایرانیان خوش امدید - با هم و برای هم برای فردای بهتر- پاینده ایران و ایرانی‌

پاینده کشور پادشاهی مشروطه ایران
در این خاک زر خیز ایران زمین, نبودند جز مردمی پاک دین, همه دینشان مردی و داد بود, وزآن کشور آزاد و آباد بود
سال ۱۳۹۷ شمسی برابر با ۱۴۰۹۷ اهورایی برابر با ۷۰۴۰ میترایی برابر با ۳۷۵۶ زرتشتی برابر با ۲۵۷۷ هخامنشی بر شما خجسته باد
مقاله برگزیده این هفته

لیلا اسفندیاری: ناکام از دنیا نمی‌روم، میخواهم که بام جهان آرامگاه ابدیم باشد

Your video will begin in 1

Thanks! Share it with your friends!

URL

You disliked this video. Thanks for the feedback!

URL


Published by Admin in Sport Women Iran
1,390 Views

Description

 

«ناکام از دنیا نمی‌روم، می‌خوام که بام جهان آرام‌گاه ابدی‌ام باشد.» 
مثلا شما چند نفر را می‌شناسید که شیوه‌ی زندگی و مرگ‌شان را خودشان انتخاب کرده باشند؟ لیلا برای انتخاب‌های زندگی‌اش سرسختانه جنگید. به خاطر استقلال شخصی‌اش کار پیدا کرد، به خاطر ورزش‌اش از کار استعفا داد و سرسختانه روزی هفت ساعت به تمرین پرداخت، بلند‌ترین ودشوارترین قله‌ها و عمیق‌ترین غارها را فتح کرد، بعد وقتی قرار شد قله‌ی محبوبش را صعود کند، در زمان کوتاهی که در اختیار داشت خانه‌اش را فروخت. معروف است که می‌گویند: «لیلا زندگی کرد.»

لیلا اسفندیاری در یکی از شاخص‌ترین صعودهای خود موفق شد به قله دشوار نانگاپاربات صعود کند، صعودی که از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران هرگز پذیرفته نشد. اما پس از مرگش بارها از این صعود یاد شد! وی همچنین در تلاش برای ثبت رکوردی جدید، قصد صعود به قله کی۲، دشوارترین قله جهان را داشت که به دلیل شرایط نامساعد جوی موفق به این کار نشد. 
اولین صعود لیلا به قلل بالای ۸۰۰۰ متر در سال ۱۳۸۷ و با صعود به قله نانگاپاربات (۸۱۲۶ متر) صورت گرفت. وی در ابتدا تصمیم به صعود انفرادی داشت ولی در ادامه دوستانش به نام‌های کاظم فریدیان، سامان نعمتی، سهند عقدایی، احسان پرتوی‌نیا، حسین ابوالحسنی و محمد نوروزی به وی ملحق شدند. این صعود به دلیل فقدان مدارک لازم برای اثبات صعود قله اصلی نانگاپاربات از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران مورد قبول قرار نگرفت. 

پس از مرگ اسفندیاری فیلم مستندی به نام «لیلای بی لیلی» ساخته شد که نسخه‌ی اولیه‌ی آن در ابتدا به سفارش باشگاه کوه‌نوردی دماوند تهیه شده بود تا در مراسم یادبودش به نمایش عمومی درآید که این مستند به دلیل این‌که لیلا اسفندیاری در آن بدون روسری گفت‌وگو کرده بود به نمایش درنیامد! اما امروز در بهشت قطعه‌ی نام‌آوران بهشت زهرا تندیس‌اش را ساخته‌اند و نصب کرده‌اند. 

لیلا اسفندیاری که برای صعود به قله‌های گاشربروم ۱و۲ که به این کوهستان رفته بود، در دومین تلاش خود، در ساعت ۱۴:۱۵ظهر جمعه مورخ ۳۱ تیر ۱۳۹۰ (۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱) موفق می‌شود قله گاشربروم ۲ را صعود کند. اما در حین فرود دقایقی بعد در بازگشت تیمی (۶ مرد و لیلا) از قله به سمت کمپ ۳، در حدود ساعت ۱۴:۳۰ دو نیم بعد از ظهر به دلیل خستگی و از دست دادن تعادل خود از مسیر دشوار یخی زیر قله سقوط می‌کند و در حدود ارتفاع۷۸۰۰ متری در مکانی خارج ازمسیر در میان صخره‌ها، بین دو شیب یخی متوقف می‌شود.

او به دوستان و بستگان خود می‌گفت اگر در کوه جان خود را از دست دادم همانجا بگذارید بمانم. نمی‌خواهم دیگران به خاطر من جانشان را به خطر بیندازند، می‌خواهم بام جهان ارامگاه ابدی‌ام باشد. بدن بی جان وی همچنان در همان محل سقوط در منطقه گاشربروم پاکستان باقی‌مانده است تا ما بدانیم لیلا، شیوه‌ی زندگی و مرگش را خودش انتخاب کرد.

Show more

Post your comment

Sign in or sign up to post comments.

Comments

Be the first to comment
RSS
Iranian Online TV Network