Iranian Online Network
Welcome
Login / Register

به شبکه ایرانیان خوش امدید - با هم و برای هم برای فردای بهتر- پاینده ایران و ایرانی‌

پاینده کشور پادشاهی مشروطه ایران
در این خاک زر خیز ایران زمین, نبودند جز مردمی پاک دین, همه دینشان مردی و داد بود, وزآن کشور آزاد و آباد بود
سال ۱۳۹۷ شمسی برابر با ۱۴۰۹۷ اهورایی برابر با ۷۰۴۰ میترایی برابر با ۳۷۵۶ زرتشتی برابر با ۲۵۷۷ هخامنشی بر شما خجسته باد
مقاله برگزیده این هفته

کنفرانس برلین، روایتی متفاوت از همه آنچه تاکنون دیده اید- قسمت اول

Your video will begin in 1

Thanks! Share it with your friends!

URL

You disliked this video. Thanks for the feedback!

URL


Published by Admin in Germany Germany Iran
145 Views

Description

کنفرانس برلین ، روایتی متفاوت از همه آنچه تاکنون دیده اید

کنفرانس برلین پس از ۱۴ سال، روایتی متفاوت از همه آنچه تاکنون دیده اید

گزیده‌ای ۸ دقیقه‌ای از ویدیوهایی که به تازگی شادی امین پس از ۱۴ سال در یوتیوب منتشر نموده است.

کنفرانس برلین (نام اصلی: کنفرانس «ایران پس از انتخابات») نام همایش ۳ روزه‌ای بود که از ۱۹تا ۲۱ فروردین ۱۳۷۹ به مدت سه روز از سوی حزب سبز آلمان و به دعوت بنیاد هاینریش بل در خانهٔ فرهنگ‌های جهان در برلین برگزار شد.

تلویزیون ایران با پخش برنامه‌ای ۳۰ دقیقه‌ای از بخش‌هایی کوتاه و سری شده از حدود ۱۶ ساعت از بعضی سخنرانی‌های نشست‌های کنفرانس (و نه تمام آن‌ها)، در دو شب متوالی ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه ۱۳۷۹ از شبکه اول صدا و سیمای جمهوری اسلامی، به این کنفرانس جنبه ملی و ابعادی فراگیر بخشید. در این فیلم صحنه‌هایی از عریان شدن یک مرد، رقصیدن یک زن، فریادهای مرگ بر جمهوری اسلامی و سران آن و بریده‌هایی از فیلم سخنرانی روزهای مختلف در کنار این صحنه‌ها پخش شد.

کفن پوش‌ها در قم و شهرهای دیگر به راه افتادند و روحانیان طرفدار حکومت حکم ارتداد شرکت کنندگان را صادر کردند. ماجرا به یکی از گسترده‌ترین بحران‌های سیاسی آن‌ زمان تبدیل شد.

علی‌ خامنه‌ای این کنفرانس را توطئه آلمان‌ها و هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران آن را در راستای همه توطئه‌های آمریکا از حمله نظامی طبس به این سو خواندند. 

اما این روی ماجرا چه بود؟ انتقاداتی که نسبت به اصلاح طلبان مطرح و از جانب همه عوامل جمهوری اسلامی بایکوت و صرفاً به حاشیه‌های کنفرانس از جمله صحنه‌های عریان شدن یک مرد، رقصیدن یک زن، دامن زده شد:

مهر انگیز کار: مطالبات مردم ایران بسیار فراتر از شعارهائی است که مدافعان جریان اصلاح طللبی به آن‌ توجه میدهند.

یکی‌ از حضار: آقای گنجی اولین چیزی که یک نفر بخواهد با گذشته خودش ... معذرت خواهی‌ است. شما در بخش اطلاعات سپاه پاسداران بودید. اولین کار شما باید معذرت خواهی‌ به خاطر جنایت‌ها و به خاطر ۲۰ سال همراهی شما با رژیم جنایت بوده

شادی امین: آقای گنجی ، سال ۱۹۸۸ طبق آمار سازمان عفو بین‌الملل ، بیش از ۵۰۰۰ زندانی سیاسی بدون داشتن امکان حتی یک دقیقه دفاع، با سوال مارکسیست هستی‌ یا نه، از جمهوری اسلامی دفاع میکنی‌ یا نه، نماز میخوانی‌ یا نه ، به جوخه‌های دار و اعدام سپرده شدند ( در این لحظه قیافه اکبر گنجی دیدنی‌است که با اکراه می‌گوید آه‌ه ... )

یکی‌ از حضار: اینها الان چه می‌گویند. می‌گویند قوه قضائیه دست ما نیست ، فلان چیز دست ما نیست. آن زمان که رهبرتون خمینی عالیجناب سیاه پوش، قوه قضاییه تون دست امثال خلخالی ها، خمینی ها، محتشمی‌ها که امروز جناح‌های مختلف جبهه ۲ خرداد هستند و تیپ‌های دانشگاهیشون که سرکوب دانشگاه‌ها را سازماندهی کردند، از جمله آقای گنجی توی دولت بودند. اصلاح طلبی یعنی اینکه یک جمهوری اسلامی بهتر را ارائه بدین. بابا مردم جمهوری اسلامی نمی‌خواهند! 

هوشمگ دیناروند: ما بحث داریم بحث اصولی داریم که نشان دهیم. ما باید ثابت کنیم این جریانی که می‌گوید اصلاح طلب است ، از قانون اساسی‌ خودشون نشان بدیم که این قانون اساسی‌ اجازه اصلاح طلبی را نخواهد داد!

شهلا لاهیجی: باید از کسانی‌ که به خاطر اندیشه، به دلیل قلم، به دلیل باور سیاسی اعدام شدند از خانواده‌هاشون عذر خواهی‌ بشه از آنهایی که مجبور شدند وطن را ترک کنند عذر خواهی‌ بشه ...

یکی‌ از حضار: شعاری که مردم دادند و گفتند آزادی اندیشه با ریش و پشم نمیشه، مفهومش این نبود که ریش داشته باشید، آیا شما که معتقد به آزادی اندیشه هستید با اصل ولایت فقیه، اصلی‌ که می‌گوید یک نفر یک چوپان در بالا می‌نشیند و بقیه گوسفند هستند ....

Show more

Post your comment

Sign in or sign up to post comments.

Comments

Be the first to comment
RSS
Iranian Online TV Network