Iranian Online Network
Welcome
Login / Register

به شبکه ایرانیان خوش امدید - با هم و برای هم برای فردای بهتر- پاینده ایران و ایرانی‌

پاینده کشور پادشاهی مشروطه ایران
در این خاک زر خیز ایران زمین, نبودند جز مردمی پاک دین, همه دینشان مردی و داد بود, وزآن کشور آزاد و آباد بود
سال ۱۳۹۷ شمسی برابر با ۱۴۰۹۷ اهورایی برابر با ۷۰۴۰ میترایی برابر با ۳۷۵۶ زرتشتی برابر با ۲۵۷۷ هخامنشی بر شما خجسته باد
مقاله برگزیده این هفته

آبانگان، قسمت دوم: بحران خشکسالی و بی‌آبی و ضربه سدسازی افراطی به ایران‌زمین

Your video will begin in 1

Thanks! Share it with your friends!

URL

You disliked this video. Thanks for the feedback!

URL


Published by Admin in Environment Iran
260 Views

Description


نیک آهنگ کوثر، زمین شناس، به بررسی آثار منفی سدسازی غیرقابل توجیه وزارت نیرو وضربه‌هایی که به محیط زست و منابع آب وارد شده می‌پردازد.


دیدن یک سد، ممکن است نگرانی من و شما را در باره منابع آب کمتر کند، اما گذر زمان ثابت کرده است که همین اطمینان خاطر، باعث فراموشی آثار مخرب و زیان‌بار سدسازی بی رویه در ایران شده است.

برای ساخته شدن یک سد، فقط وجود یک دره کوهستانی و رودخانه کفایت نمی‌کند. آیا می‌دانیم که آن دره گسلی است یا نه؟ آیا مطمئن هستیم که ساخته شدن یک سد و زیر آب رفتن جنگل، اثر منفی زیست محیطی ندارد؟ آیا سد کردن مسیر یک رودخانه، باعث آسیب رساندن به دشت پایین دست نمی‌شود و یا حوزه یک دریاچه را به خطر نمی‌اندازد؟

ممکن است این سوال‌ها پیش پا افتاده به نظر بیایند، اما می‌دانید اگر سازندگان سدهای روی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه، همین سوال‌ها را از خودشان کرده بودند، با بحران اخیر روبرو نشده بودیم؟
اگر سازندگان سد عظیم گتوند، اندکی به مطالعات و پژوهش‌های انجام گرفته قبل از ساخت سد توجه کرده بودند، ممکن بود باعث شوری بیش از حد آب کارون نمی‌شدند.

اگر مهندسان مشاور به وزارت نیرو گفته بودند که سنگ‌های زیر دریاچه سد لار پر از غارهای عظیم است و سازند زمین شناسی آهکی لار به خاطر وضعیتی کارستی خود، آب جمع آوری شده را به فنا می‌دهد و زحمات سازندگان سد را هدر می دهد، شاید این سد بی فایده ساخته نمی‌شد. سدی که مهندسان یوگوسلاو هم نتوانستند با تزریق بتن، حفره‌های بسیار بزرگ زیر آن را پر کنند.
...

Show more

Post your comment

Sign in or sign up to post comments.

Comments

Be the first to comment
RSS
Iranian Online TV Network